Od kiedy nowe przepisy wejdą w życie i czy Twoja firma potrzebuje nowej kasy online?

Jesteśmy świeżo po szkoleniu z serwisowania i przepisów dotyczących nowy urządzeń online, dzięki temu możemy podzielić się wiedzą.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. niestety ustawa jest jeszcze w wersji roboczej, co może oznaczać kolejne opóźnienie. Na razie brak konkretnych informacji.

Kto musi wymienić kasy na wersję online od 1 stycznia 2019? (o ile nowe przepisy wejdą w życie)

  • warsztaty samochodowe
  • zakłady wulkanizacyjne

Wyżej wymienione zakłady oraz osoby kupujące po raz pierwszy kasę/drukarkę fiskalną online mogą otrzymać odliczenie do 700 zł.

Czym będą różnić się kasy online od zwykłych kas?

  • nie będą posiadać dodatkowej rolki (tak jak kasy z kopią elektroniczną) – tylko wydruk dla klienta, reszta zapisuje się w urządzeniu
  • nie będzie konieczności drukowania raportów dobowych (raport trzeba będzie nadal wykonywać codziennie, ale nie trzeba ich już drukować, wystarczy ich kopia elektroniczna)
  • raporty miesięczne będą mogły być krótsze (tylko podsumowanie)
  • urządzenia będą musiały być stale podłączone do internetu za pomocą wifi lub kabla (brak internetu nie zablokuje pracy kasy, o tym poniżej)
  • kasa/drukarka będzie automatycznie i w tle przekazywać informację do repozytorium online (do urzędu)

Konieczność posiadania internetu – to budzi największe kontrowersje, ponieważ małe zakłady nie zawsze mają dostęp do sieci internet, tak samo osoby korzystające z kas mobilnych.

Co do pierwszych, niestety te osoby będą musiały wykupić usługę internetu, na szczęście ilość danych wysyłanych przez urządzenia jest bardzo mała, więc w większości wypadków powinien wystarczyć internet mobilny z niewielkim 1-3 GB pakietem danych. 

Osoby korzystające z kas mobilnych będą miały kilka możliwości (karta sim w kasie, ruter mobilny).

Brak internetu nie zablokuje działania kasy, ale jeśli kasa nie będzie długo podłączona do internetu, lub często nie będzie miała do niego dostępu może to spowodować kontrolę urzędu.

Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą kas i drukarek fiskalnych