Do napisania artykułu skłonił mnie idiotyczny łańcuszek na Facebook’u:


NIE ZAPOMNIJ OSTATECZNY TERMIN JEST DZISIAJ!!! Wszystko, staje się publiczne od jutra. Nawet wiadomości, które zostały usunięte lub zdjęcia, które nie zostały zatwierdzone. To nic nie kosztuje za zwykłą kopię i wklej, lepiej niż przepraszam. Kanał 13 news wspomniał o zmianach w polityce ochrony prywatności facebooka. Nie daję dla facebooka ani żadnego podmiotu powiązanego z facebookiem pozwolenie na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów, zarówno z przeszłości, jak i przyszłych. Z tym oświadczeniem, zauważyłem na facebooku, że jest surowo zabronione do ujawnienia, kopiowania, dystrybucji lub podejmowania wszelkich innych działań przeciwko mnie w zależności od tego profilu i / lub jego treści. Treść tego profilu składa się z prywatnych i poufnych informacji. Naruszenie prywatności może być karane przez prawo (ucc 1-308-1 1 308-103 i status Rzymu). UWAGA: Facebook jest teraz podmiotem publicznym. Wszyscy członkowie muszą opublikować taką notatkę. Jeśli wolisz, możesz skopiować i wkleić tę wersję. Jeśli nie opublikujesz oświadczenia co najmniej raz, będzie on automatycznie upoważniony do korzystania z Twoich zdjęć, jak również informacji zawartych w aktualizacji statusu profilu. Nie dziel się. Kopiuj i wkle
j

Na wstępie powiem że tego typu oświadczenia nie mają żądnej mocy prawnej. I każdy kto zakładał konto na Facebook’u akceptował regulamin w którym wyraził zgodę na udostępnianie swoich danych (tu ważne – nie wszystkich). Facebook udostępnia to co opublikujemy (zdjęcia, filmy, wypowiedzi) z statusem “Publiczne”. Nie udostępnia naszych prywatnych wiadomości, czy elementów oznaczonych jako “Prywatne”. Chociaż są sytuacje w których te dane zostają udostępnione:

  • gdy obowiązek ich udostępnienia osobom trzecim wynika z obowiązujących przepisów prawa
  • w wyniku błędu aplikacji

Może też się okazać że ktoś pozyska nasze hasło i wtedy też będzie miał dostęp do naszych “prywatnych” danych z Facebook’a.

Proszę zapamiętać kilka ważnych rzeczy:

  • wszystko co zostało wysłane do Internetu, czy to w prywatnej wiadomości, czy w mailu może zostać upublicznione (np.: w wyniku wycieku danych, błędów aplikacji, pozyskania hasła)
  • usunięcie tego co zostało wysłane jest praktycznie niemożliwe, ponieważ nawet jeśli usuniemy maila (to samo tyczy się zdjęć, wiadomości itd.), to nadal zostaje kopia u adresata, do tego znajduje się na kopiach zapasowych operatorów (poczty, Facebook’a itd.) i jeszcze w kilku innych miejscach
  • nie ma nic za darmo, jeśli coś jest to płacimy za to z reguły swoimi danymi
  • stosować różne hasła do serwisów internetowych – o tym czym to grozi napiszę w kolejnym artykule

Wracając jeszcze do tego łańcuszka, czy ktoś ma taki kanał jak “13 news” 🙂

Polub naszą stronę na Facebook’u aby być na bieżąco!