Przewodowy? Wifi? Z-Wave? ZigBee? Xiaomi? Tuya? Fibaro? Home Assistant? Loxone? Grenton? KNX?

Jak sam tytuł wskazuje wybór nie jest prosty, ale postaramy się opisać poszczególne różnice, wady i zalety konkretnych technologii i systemów.

Przewodowy system automatyzacji domowej może być bardziej niezawodny niż bezprzewodowy, ale wymaga okablowania domu i może być bardziej kosztowny w instalacji. Bezprzewodowe systemy automatyzacji domowej są łatwiejsze w instalacji, ale mogą mieć ograniczenia zasięgu i stabilności sygnału, co może prowadzić do problemów z łącznością.

Przewodowe systemy:

 • Loxone – pochodzi z Niemiec, jeden z lepszych systemów przewodowych (obsługuje również moduły bezprzewodowe własnej technologii AIR). System Loxone opiera się na centralnym sterowniku, zwany Loxone Miniserver, który jest mózgiem całego systemu. Miniserver komunikuje się z różnymi urządzeniami i czujnikami w domu, pozwalając użytkownikowi na zdalne sterowanie i monitorowanie za pomocą aplikacji Loxone na smartfonie, tablecie, zegarku lub komputerze. Jest bardzo stabilny, szybki i bardzo funkcjonalny. Pozwala na komunikacje z KNX oraz innymi systemami.
 • Grenton – Polski producent. Bardzo podobny do Loxone. System Grenton opiera się na centrali (Common Logic Unit). Sterownik komunikuje się z różnymi urządzeniami i czujnikami w domu za pomocą przewodowej lub bezprzewodowej komunikacji Z-Wave. Użytkownik może sterować i monitorować system za pomocą aplikacji Grenton na smartfonie, tablecie lub komputerze. Główną zaletą jest tak zwany system rozproszony – w przypadku awarii centrali, moduły są w stanie komunikować się między sobą. Z istotnych wad systemu to jego pewna zamkniętość – pomimo że obsługuje technologię Z-Wave, to pozwala na podłączenie tylko Swoich certyfikowanych modułów.
 • KNX – to bardziej standard komunikacji dla automatyki budynkowej niż system. Pozwala na integrację i zarządzanie różnymi systemami i urządzeniami w ramach jednego wspólnego protokołu. Standard KNX jest szeroko stosowany w inteligentnych domach, biurach i innych obiektach komercyjnych. Pozwala na automatyzację i zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami, systemami alarmowymi, zarządzaniem energią oraz systemami multimedialnymi.

Jeśli chodzi o bezprzewodowe systemy, istnieje wiele protokołów komunikacyjnych, najpopularniejsze z nich to: WiFi, Z-Wave i ZigBee. Każdy z nich ma swoje zalety i wady.

 • WiFi jest popularnym protokołem, który jest szeroko stosowany do podłączania urządzeń Smart. Jest łatwy w konfiguracji i obsłudze, ale może mieć ograniczony zasięg i przepustowość co może prowadzić do problemów z łącznością. Jest najczęściej stosowany w najtańszych rozwiązaniach smart. Sprawdzi się w małych automatyzacjach 5-10 urządzeń, do 20 przy profesjonalnych ruterach.
 • Z-Wave to popularny protokół, który jest często stosowany w systemach automatyzacji domowej. Jest bezprzewodowy, ale zapewnia stabilne i bezpieczne połączenie z dużą liczbą urządzeń, które można podłączyć. Jest to profesjonalny system łączności i można go stosować przy dużych projektach. Wykorzystuje sieć mesh – to znaczy że każde urządzenie podłączone do zasilania, staje się jednocześnie wzmacniaczem sygnału.
 • ZigBee to kolejny protokół bezprzewodowy, który jest stosowany w systemach automatyzacji domowej. Jest bardzo podobny do Z-WAVE – ma wszystkie jego zalety ale nieco mniejszy zasięg.

Jaką technologię polecamy? W małym mieszkaniu, przy ograniczonym budżecie – ZigBee, w większym mieszkaniu lub domu z możliwością rozbudowy w przyszłości – Z-Wave lub systemy przewodowe.

Bezprzewodowe systemy:

 • Xiaomi – chiński producent oferujący szeroką gamę urządzeń inteligentnych, takich jak czujniki, oświetlenie, urządzenia do monitorowania stanu powietrza i wiele innych. System Xiaomi działa na platformie Mi Home, która umożliwia kontrolowanie urządzeń za pomocą aplikacji mobilnej. Zaletą systemu Xiaomi jest jego stosunkowo niska cena w porównaniu do niektórych innych rozwiązań. System dość prosty w konfiguracji, niestety dość mocno ograniczony, ponieważ nie każde urządzenie może być wyzwalaczem, a sceny pozwalają tworzyć jedynie proste automatyzacje. Działa głownie na Wifi a przy posiadaniu centralki na ZigBee.
 • Tuya – platforma chmurowa która umożliwia integrację wielu różnych urządzeń inteligentnych, takich jak oświetlenie, czujniki, termostaty i wiele innych. Jest nieco bardziej rozbudowany od Xiaomi, ale również jego ograniczeniem jest możliwość tworzenia nieskomplikowanych i prostych sceny. Działa głownie na Wifi a przy posiadaniu centralki wykorzystuje sieć ZigBee.
 • Fibaro – polski producent oferujący szeroką gamę urządzeń inteligentnych, takich jak czujniki, przekaźniki, oświetlenie i wiele innych. System Fibaro działa na platformie Home Center, która umożliwia kontrolowanie urządzeń za pomocą aplikacji mobilnej lub przez przeglądarkę internetową. Zaletą systemu Fibaro jest jego zaawansowana funkcjonalność, wysoka jakość wykonania oraz możliwość integracji z innymi urządzeniami inteligentnymi. Pozwala budować zawansowane sceny, tworzyć własne wirtualne urządzenia czy wtyczki. Obsługuje nie tylko własne produkty, ale tak naprawdę każde urządzenie działające w sieci Z-Wave. Dodatkowo ma możliwość komunikacji z ZigBee oraz urządzeniami WiFi. Pomimo że jest systemem zcentralizowanym (jego funkcjami zarządza centralka), to poszczególne moduły potrafią się ze sobą komunikować bezpośrednio z pominięciem centrali. Może być to przydatne w przypadku np. awarii centrali, dzięki czemu nie stracimy kontroli nad domem, a jedynie nad bardziej zawansowanymi funkcjami.
 • Home Assistant – to oprogramowanie open source, które umożliwia integrację wielu różnych urządzeń inteligentnych, takich jak oświetlenie, czujniki, kamery i wiele innych. System Home Assistant działa np. na platformie Raspberry Pi. Umożliwia kontrolowanie urządzeń za pomocą aplikacji mobilnej lub przez przeglądarkę internetową. Zaletą systemu Home Assistant jest jego elastyczność, niezależność od producentów urządzeń i możliwość pełnej personalizacji. Wadą na pewno brak dedykowanej platformy sprzętowej oraz to, że wymaga znacznie więcej pracy przy jego wdrożeniu, szczególnie dla mniej technicznych użytkowników.
 • Inne – są też inne rozwiązania, takie jak Ikea, Philips HUE, Somfy i wiele więcej. Nie jesteśmy w stanie opisać ich wszystkich, ale łatwo można znaleźć o nich więcej informacji w sieci.

Ważne jest, aby zdecydować, które urządzenia chcesz kontrolować i jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze, a następnie wybrać system, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi. Przed zakupem należy również dokładnie przeanalizować zalety i wady różnych systemów i protokołów, aby podjąć najlepszą decyzję. Głównym czynnikiem którym powinno się kierować jest wielkość projektu – ilość urządzeń. Czy planujesz sterować 1-2 żarówkami, roletą i grzejnikiem w sypialni? Czy może planujesz zrobić pełną automatyzację która będzie sterowała całym smart domem?

Jaki system polecamy? Tu nie ma prostej odpowiedzi 🙂 Każdy system ma swoje wady i zalety. Nasze integracje które wykonujemy opieramy głównie o system Fibaro, jest zawansowany, pozwala tworzyć własne skrypty i automatyzacje oparte o język LUA, działa na Z-WAVE, Zigbee i WiFi. Dodatkowo jeśli jest taka potrzeba integrujemy go z Xiaomi, Tuya, Samusng SmartThings, Google Home i wieloma innymi. Pamiętaj jednak przy planowaniu smart domu, że każde rozwiązanie działa najlepiej wewnątrz swojego własnego systemu, a każde integracje z innymi systemami często są trudne lub mogą mieć swoje ograniczenia. Dlatego podejście typu, teraz kupię Tuya, czy Xiaomi, a później rozbuduję to o Fibaro lub Home Assistant w dłuższej perspektywie może okazać się droższe, lub ograniczyć nam funkcjonalności. Dlatego planuj smart system na przyszłość.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze systemu, jego instalacji lub rozbudowie zapraszamy do kontaktu. A po bezpłatną wycenę i więcej informacji wejdź na www.idom20.pl